جنگ‌های بی‌پایان

یک درشت‌خوار یا ماکروفاژ (که از سلولهای دفاعی بدن محسوب می‌شوند) در حال بلعیدن قطرات چربی. درشت‌خوارها در مغز استخوان ساخته شده و غیر مستقیم در دفاع از بدن نقش دارند.
b1یک لنفوسیت‌-‌تی که از سوی ویروس ایدز مورد هجوم قرار گرفته است. لنفوسیت‌-‌تی از اجزاء مهم ایمنی بدن است و حضور میکروب‌ها را به گلبول‌ها خبر می‌دهد و در مبارزه با سلول‌های سرطانی کشنده به همراه ماکروفاژ‌ها، نقش اصلی را دارند.
b2
یک لنفوسیت‌-‌بی که از سلولهای ایمنی متاخر بدن است، از باکتری‌ها پوشیده شده است. آنها در مقابل ویروس‌ها پادتن تولید می‌کنند.
b3_resize
این یاختۀ مالاریا است که در میان گلبول‌های قرمز خون، به دو سلول تقسیم شده است. یکی از این دو سلول شکافته شده است تا انگل‌های مالاریا را در محیط پراکنده سازد.
b4
بافت پوست بدن در حال ترمیم خویش پس از جراحت. پوست بدن اولین لایۀ دفاعی در برابر هجوم ریز‌جانداران محسوب می‌شود.
b5
یک درشت‌خوار با ارسال زائده‌هایی پا مانند از درون سلول خود، به شکار باکتری ”ای.کولی“ بر آمده است. ”ای.کولی“ نوعی باسیل ‌است که بطور شایع در روده‌ی جانوران خون‌گرم وجود دارد.
b6
این باکتری‌ها در میان غشائی از یک درشت‌خوار گیر افتاده‌اند. مواد شیمیایی درون یک درشت‌خوار، اجزای سلول‌های مهاجم را در هم کوبیده و نابود می‌سازند.
b7b7b
همچون تصویری از یک فیلم علمی‌-‌تخیلی، یک درشت‌خوار بازوی خویش را برای به دام انداختن یک باکتری دراز کرده است.
b8
یک درشت‌خوار، الیاف آزبست را بلعیده است. الیاف آزبست، یکی از بزرگترین تهدیدهای غیر ارگانیک برای حیات بشر محسوب می‌شوند. این درشت‌خوار از این وعدۀ غذایی ناگوار، جان سالم بدر نخواهد برد.
b9
گروهی لنفوسیت‌-‌تی، یک سلول سرطانی را محاصره کرده‌اند. سلول‌های بدن گاه از مکانیزم رشد طبیعی خود خارج شده و تبدیل به سلول‌های سرطانی می‌شوند.
b10
لنفوسیت‌های تی هنگام حمله به یک سلول سرطانی، از حالت معمولی مدور خویش خارج شده و شکلی کشیده می‌یابند. آنها با تزریق مواد شیمیایی، غشاء سلول سرطانی را در هم می‌شکنند.
b11
هنگامی که یک سلول سرطانی، مادۀ درون‌یاخته‌ای خویش را از دست می‌دهد، به بافتی لیف‌مانند تبدیل می‌شود. اینجا یک لنفوسیت‌-‌تی از پیروزی خویش برابر سلول سرطانی، سرمست است.
b12
واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن، یکی از مشکلاتی است که انسان‌ها را درگیر می‌کند. در این حالت، بدن به شکلی افراطی، به تولید پادتن می‌پردازد.
b13
ویروس معمول سرماخوردگی، دائما در حال تغییر و تحول است تا از شناسایی شدن فرار کند. هنگامی که یک سلول آسیب‌دیدۀ بدن، از هم گسیخته می‌شود، موجی از ویروس‌های سرما‌خوردگیِ تازه‌نفس، به بدن سرازیر می‌شوند.
b14

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: