آزمایش‌های شریرانۀ آدمی

واحد 731
واحد 731، نام مجموعۀ پنهانی توسعه و تحقیقات جنگی ارتش سلطنتی ژاپن بود که در طول جنگ چین و ژاپن (1945–1937) و در جنگ جهانی دوم، روی سلاح‌های کشتار جمعی تحقیق می‌کرد. این واحد یکی از بد‌نام‌ترین آزمایشگاه‌های جنگی جهان لقب گرفته است.
exp-1تحت نظارت فرمانده شیرو ایشی و زیر‌دستانش، جنایات بسیاری در این آزمایشگاه صورت گرفت: کالبد شکافی افراد زنده، حتی زنان بارداری که توسط خود پزشکان ژاپنی باردار شده بودند،  بریدن اعضاء و جوارح زندانیان و پیوند زدن آن‌ها به قسمت‌های دیگر بدن ایشان، منجمد کردن اعضاء بدن انسان‌ها و گرم کردن مجدد آنها برای بررسی راه‌های مقابله با قانقاریا، از جملۀ این آزمایش‌های وحشیانه بودند. برخی قربانیان، برای آزمایش انفجار نارنجک و شعله پخش‌کن‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند، برخی از آن‌ها تحت پوشش واکسیناسیون، به بیماری‌های مهلکی آلوده می‌شدند تا مورد بررسی قرار گیرند. زنان و مردان نگون‌بخت، بوسیله‌ی تجاوز به بیماری‌هایی چون سفلیس و سوزاک مبتلا می‌شدند تا مورد مطالعه قرار گیرند.
شیرو ایشی پس از پایان جنگ جهانی دوم، از نیروهای آمریکایی امان‌نامه دریافت کرد و هیچ‌گاه بابت جنایاتش محاکمه نشد، تا در سن 67 سالگی بر اثر سرطان حنجره درگذشت.

آزمایش‌های نازی‌ها
نازی‌ها نیز در طول جنگ جهانی دوم، آزمایش‌های پزشکی زیادی روی اسرای اردوگاه‌های جنگی انجام دادند. در ”آشویتس“، دکتر ادوارد ویرث، آزمایش‌های بسیاری روی اسرای دست‌چین شده انجام داد تا بتوانند به درمان سربازان زخمی آلمانی، بهبودی و شتاب بیشتری ببخشند. همچنین وی برای تقویت تئوری برتری نژادی هیتلر نیز، بسیاری را مورد آزمایش قرار داد.
exp-2بیش از 1500 کودک و نوجوان دو‌قلو، تحت آزمایش‌های خشن قرار گرفتند تا در مورد ژنتیک نژادی و نحوۀ دست‌کاری انسان در تغییر نسل، مطالعه شود… تنها 200 تن از این کودکان جان سالم بدر بردند.
همچنین برای درمان سرما‌زدگی، اسرای زیادی در محفظه‌های مملو از یخ یا در محیط‌های بازِ زیر صفر درجه نگهداری می‌شدند و سپس با روش‌های مختلف گرم کردن، روش‌های مختلف درمانی آزمایش می‌شدند.
مابین سالهای 1942 تا 1943، برای بررسی تاثیر داروهای ضد میکروبی مصنوعی، بر بدن اسرا زخم‌هایی ایجاد شده و باکتریهایی چون قانقاریا، کزاز و استرپتوکوک به زخم تزریق می‌شد. گاه برای عفونت بیشتر، زخمها با خاک و علف هم آلوده می‌شدند و قسمت‌های زخمی نیز از جریان خون تخلیه می‌شدند تا شرایط آزمایش بیشتر به واقعیت میدان نبرد نزدیک باشد.

آزمایش سیفلیس تاسکی‌گی
آزمایش تاسکی‌گی، رشته آزمایش‌های بالینی بود که بین سال‌های 1932 تا 1972 میلادی در آلابامای آمریکا صورت گرفت. گروهِ هدف این آزمایش، سیاه‌پوستان آفریقایی-آمریکایی عموما فقیر و کم‌سواد و زارعان خرده‌پایی بودند که به سفلیس دچار می‌شدند. این آزمایش‌ها از آنجا که با عدم درمان و رسیدگی پزشکی به مبتلایان به سفلیس همراه بود، منجر به جنجال بسیاری شد. بیمارانی که در این آزمایش مورد بررسی قرار می‌گرفتند، از بیماری خود آگاه نمی‌شدند و بدون رضایت خود، به بهانۀ بیماری خونی، مدت‌ها مورد بررسی‌های پزشکی قرار می‌گرفتند و در عوض به آنها وعدۀ مداوای مجانی و بیمه‌ی کفن و دفن داده می‌شد.
exp-3در سال‌های ابتدایی آزمایش، هنوز درمان قطعی برای سفلیس یافت نشده و اکثر داروها، سمی و دارای تاثیرات زیان‌باری بودند. بسیاری از بیمارانِ دخیل در این آزمایش، بصورت عمدی از مداوا محروم می‌شدند یا به آنها داروهای تقلبی داده می‌شد تا تاثیر عدمِ مصرف یا مصرف داروها بر آنها سنجیده شود. در انتهای آزمایش‌ها، از بیش از 600 نفر بیمار، تنها 74 نفر جان سالم بدر برده بودند؛ بسیاری از آنها از سفلیس و برخی از اثرات جانبی داروها فوت کردند. تعدای از همسران بیماران و کودکان ایشان نیز به سفلیس مبتلا گشتند.

آزمایشگاه سم اتحاد جماهیر شوروی
آزمایشگاه شماره 1 یا ”حجره“، زیر نظر پلیس مخفی اتحاد جماهیر شوروی فعالیت می‌کرد و هدف آن، آزمایش و تولید سموم مختلفی بود که عموما روی زندانیان گولاگ (دشمنان مردم) امتحان می‌شد: نظیر گاز خردل، رایسین، و دیگیتاکسین. هدف از این کار، بدست آوردن سمومی بی‌رنگ و بو بود که در  هنگام عمل، قابل تشخیص و پیشگیری نباشند. این مواد غالبا به عنوان دارو و درمان، به زندانیان نگون‌بخت تحمیل می‌شد.
سر انجام، نتیجه‌ی این آزمایش‌ها، سم مهلکی شد که c-2 نام گرفت. این سم، قربانیانش را در هم می‌شکست، آن‌ها را ضعیف و لال می‌کرد و در عرض پانزده دقیقه می‌کشت. ماریانوفسکی، مدیر آزمایشگاه، قربانیان زیادی را با شرایط متفاوت جسمی در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار داد و بسیاری را به دست خویش اعدام کرد، زیر نظر مستقیم رئیس پلیس مخفی شوروی.
exp-4

آزمایش‌های کره شمالی
گزارش‌های زیادی از آزمایش‌های غیر انسانی روی زندانیان در کره شمالی بدست رسیده که مشابه آزمایش‌های نازی‌ها و ژاپنی‌ها در جنگ جهانی دوم است؛ گرچه این مسئله همیشه مورد انکار مقامات کره شمالی بوده است.
یکی از زنان زندانی سابق در کره شمالی، شرح داده که چگونه کلم‌برگ‌های سمی به 50 زن سالم زندانی خورانده می‌شده و آنها مجبور بوده‌اند بدون توجه به ضجه‌های قربانیان دیگر، آن را بخورند وگرنه از خانواده‌های‌شان انتقام گرفته می‌شد. همه آنها بر اثر استفراغ خونی و خونریزی ‌روده جان باختند.
رئیس امنیت سابق کمپ 22، به وجود اتاق‌های گاز سمی و خفه‌کننده در آن کمپ اعتراف کرده است. وی شرح داده که چگونه شاهد بوده خانواده‌ای همراه دو فرزند خود، در یکی از این اتاق‌های پلمپ شده، تحت تاثیر گازهای سمی قرار گرفتند، در حالی که دانشمندان از پشت شیشه به تماشای واکنش آن‌ها مشغول بودند. و این‌که چگونه والدین تا دم آخر، مشغول دادن تنفس مصنوعی به کودکان در حال خفگی خویش بوده‌اند.

پروژۀ بیزاری
ارتش رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی، در دهه‌های 70 و 80 میلادی، بیش از 900 عمل تغییر جنسیت اجباری و مخفیانه را انجام داد: همۀ آن‌ها برای تغییر جنسیت اجباری سربازان همجنس‌گرای زن و مرد سفید پوست بود که گاه با درمان‌های دارویی، شوک‌های الکتریکی و روش‌های خشن دیگری نیز همراه بودند تا ریشۀ همجنس‌گرایی را در ارتش آپارتاید، بخشکانند!
روان‌شناسان ارتشی، به کمک کشیشان حکومتی، اقدام به شناسایی و جمع‌آوری مظنونان به هم‌جنس‌گرایی در ارتش می‌کردند و ایشان را به بیمارستان‌های ارتشی می‌فرستادند. در آنجا اگر درمان‌های دارویی، شوک الکتریکی و هورمون درمانی جواب نمی‌داد، این جوانان بین 16 تا 24 سال را وادار به انجام عمل تغییر جنسیت می‌کردند، عمل‌هایی که بسیار هم سر دستی و بدون ملاحظه انجام می‌شدند. دکتر اوبری لِوین، سرپرست این عملیات، هم اکنون به عنوان رئیس گروه روان‌شناسی در دانشگاه کلگری مشغول زندگی خوش و بی دغدغه‌ای است.

پروژۀ MK-ULTRA
این پروژه، نام تحقیقات سری‌ای بود که زیر نظر CIA، مابین سالهای 1950 تا 1960 میلادی انجام شد و هدف از آن، کنترل ذهن انسان بود که به سرپرستی دفتر تحقیقات علمی امریکا انجام گرفت. شواهد زیادی در دست است که نشان می دهد در این پروژه، مقادیر زیادی داروهایی غیر مجاز همراه سایر روش‌های روان‌شناختی، برای دست‌کاری حالات ذهنی آدمها و کنترل قدرت مغز انسان انجام گرفته است.
exp-7این آزمایش‌ها شاملِ دادن مخدر روان‌گردانِ ”ال اس دی“ به کارمندان CIA، سربازان ارتش، روسپیان، بیماران روحی و آدم‌های معمولی اجتماع می‌شد تا حالات و رفتار ایشان مورد بررسی قرار گیرد. این کار که بدون اطلاع این اشخاص انجام می‌گرفت، نقض صریح پیمان نورمبرگ بود.
نحوۀ جذب داوطلبان این آزمایش‌ها هم غیر قانونی بود. اکثر آنها را سربازان جوانی تشکیل می‌دادند که پس از دریافت ”ال اس دی“، در یک روسپی‌خانه مورد بررسی رفتاری قرار می‌گرفتند. اسناد و مدارک مربوط به این آزمایش‌ها، در سال 1973 از بین برده شدند.

پروژۀ 4.1
این پروژه، نامی اختصاری یرای مطالعات پزشکی است که بر روی ساکنان جزایر مارشال توسط ایالت متحده آمریکا انجام گرفت. ساکنین این جزایر، تحت تشعشعات رادیو‌اکتیو ناشی از آزمایش‌های هسته‌ای در جزایر بیکینی قرار گرفته بودند. در سال‌های ابتداییِ پس از آزمایش هسته‌ای، سقط جنین زن‌های بومی افزایش یافت اما پس از آن متوقف شد. برخی اختلالات رشدی نیز در کودکان این جزایر دیده شد اما چندان ارتباط محکمی میان آن و تشعشات رادیو‌اکتیو پیدا نشد. اما در سال‌های بعد، بد‌فرمی‌های بدنی‌ بر اثر افزایش سرطان تیروئید در میان کودکان جزیره مشاهده شد و نزدیک یک سوم از مردم مورد تشعشع واقع شده، به بیماری نئوپلاسم دچار شدند.
exp_resizeتحت این پروژه، دارو‌درمانیِ آسیب دیدگان و هم‌زمان بررسی نتایج تشعشات رادیو‌اکتیو آغاز شد. برخی از کسانی که روی این پروژه کار می‌کردند، آنرا دارو‌درمانیِ خوکچه هندی‌هایی نامیدند که از قضای روزگار، آدمیزاد بودند.

آزمایش هیولا
آزمایش هیولا، مطالعه‌ای بود که به سال 1939، روی 22 کودک یتیم در دانشگاه آیوا انجام گرفت. سرپرست این تحقیقات، وِندل جانسون، این کودکان را به دو گروه تقسیم کرد: گروهی را تحت گفتار درمانیِ مثبت قرار داد و به تشویق آنها پرداخت، و گروه دیگری را تحت گفتار درمانی منفی قرار داد، آن‌ها را تنبیه و تحقیر کرد و از ناتوانی این کودکان در خواندن متون سخت، ایشان را به لکنت زبان متهم کرد. بسیاری از کودکان گروه دوم، واقعا به لکنت زبان و آسیب‌های روحی دچار شدند که سال‌های بعدی زندگی آنها را تحت تاثیر قرار داد. این آزمایش‌ها تا زمان جنگ جهانی دوم از ترس زیر سوال رفتن سابقۀ وندل جانسون، مخفی ماند. دانشگاه آیوا در سال 2001، بابت این آزمایش بصورت رسمی عذرخواهی کرد.
exp-9b_resize

زندان استنفورد
این تحقیقات که به سال 1971 توسط داشنگاه استنفورد و به سرپرستی فیلیپ زیمباردو انجام شد، مطالعاتی روان‌شناختی بود که به واکنش‌های انسان در زمان اسارت و رفتار وی با هم‌سلولی‌ها و نیز زندان‌بانان می‌پرداخت. دواطلبانی از این دانشگاه در زیر‌زمین دانشگاه استنفورد، در زندانی شبیه‌سازی شده به ایفای نقش زندانی و زندان‌بان پرداختند.
exp-10اما در عمل، بازیگران این نمایش، به سرعت در نقش‌های خود غرق شدند و مشکلات بسیاری بوجود آمد. زندان‌بان‌ها تمایلات سادیستی و خشونت‌بار از خود نشان می‌دادند و زندانیان دچار ضربه‌های روحی شدید شدند. دو نفر از داوطلبان، مجبور به خروج اجباری از زندان شدند و سر‌انجام از آنجا که اوضاع زندان استفورد رو به وخامت گذاشته بود، زیمباردو این تحقیقات را در میانه‌ی راه متوقف کرد.

آزمایش میلگرم
این آزمایش که به سال 1960 توسط استنلی میلگرم انجام شد، مشهورترین آزمایشی است که نشان می‌دهد انسان با دستور مستقیم مقامات مافوق، تا چه حد می‌تواند در شکنجه و آزار رساندن به هم‌نوعان خویش، پیش برود.
در این آزمایش، داوطلبانی تحت نظارت دکتر میلگرم، به شوک‌درمانی افراد دیگری می‌پرداختند. آنها به دستور مستقیم وی، بدون توجه به فریاد‌ها و درد کشیدن‌های موضوع مورد مطالعه، به وارد کردن شوک‌های بیشتر و شدیدتری می‌پرداختند. حتی وقتی افراد تحت درمان (که بازیگرانی بودند تحت استخدام میلگرم) وانمود به مردن می‌کردند. بسیاری از داوطلبان، شوق و شور زیادی از خود نشان می‌دادند که تا سر حد مرگ به بیمار، شوک وارد کنند. بسیاری از آن‌ها، پس از دریافتن حقیقت، دچار ضربه‌های روحی وحشتناک شدند و دیگر نتوانستند به زندگی عادی خود بازگردند. آن‌ها دریافته بودند که به دستور مستقیم قانون، تا چه حد می‌توانند خشن و بی‌رحم شوند.
exp-11

Advertisements

2 پاسخ به “آزمایش‌های شریرانۀ آدمی

  1. شهاب 12/07/2014 در 9:04 ق.ظ.

    ممنون از شما بابت این مقاله‌ی آگاهی‌بخش.

    دوست داشتن

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: