آنها که تسلیم نشدند

 ”هرگز نا‌امید نشوید. هرگز نا‌امید نشوید. هرگز، هرگز، هرگز در هیچ کاری -کوچک یا بزرگ، با‌شکوه یا نا‌چیز- تسلیم نشوید. هرگز جز به حکم افتخار یا در راه خوبی، پا پس نکشید. هرگز، هرگز، هرگز تسلیم نشوید.
این سخنان وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا است: کسی که در دوران دبستان رد شد، هنگامی که در مدرسه پذیرفته شد در پایین‌ترین رتبۀ ابتدایی‌ترین کلاس پذیرفته شد، دو بار در آزمون ورودی آکادمی نظامی سلطنتی رد شد، در نخستین تلاشش برای ورود به کنگره شکست خورد و در سن 62 سالگی، به نخست‌وزیری بریتانیا رسید.
giveup (18)


هر دو فیلم اولیۀ فدریکو فِلینی، کارگردان شهیر ایتالیایی، چه در گیشه و چه در جلب نظر منتقدان، شکست سختی خوردند. در سال 1952 یک منتقد سینمایی نوشت: ”ما دیگر هرگز نامی از فلینی نخواهیم شنید“. تنها دو سال بعد، فلینی شاهکار خویش، جاده را با هنرنمایی آنتونی کویین ساخت: فیلمی که برندۀ جایزۀ اسکار بهترین فیلم خارجی زبان و برندۀ شیر طلایی جشنوارۀ ونیز شد. اکنون فلینی را از صاحب سبک‌ترین کارگردانان ایتالیایی می‌شناسند.
giveup (10)


«متاسفم آقای کیپلینگ، ولی شما حتی دستور زبان انگلیسی را هم درست بلد نیستید، ما اینجا برای نویسنده‌های آماتور مدرسه درست نکرده‌ایم…» و این‌گونه بود که رودیارد کیپلینگ (Rudyard Kipling) خالق یکی از مشهورترین داستان‌های کوتاه جهان، ”مردی که می‌خواست سلطان باشد“، از روزنامۀ سن‌فرانسیسکو اخراج شد!
443052f


چارلز شولتز، خالق پویا‌نمایی مشهور ”چارلی براون و اسنوپی“، تقریبا هیچ‌گاه نتوانست طرحی از خود را در روزنامه‌ها به چاپ برساند، و والت دیزنی نیز او را استخدام نکرد.
giveup (11)


زمانی که لوسیل بال، کمدین وهنرپیشۀ معروف امریکایی در سال 1927 در حال گذراندن دورۀ آموزش بازیگری بود، مربیانش به صراحت به وی گفتند دنبال شغل دیگری باشد. لوسیل بال اکنون دومین بازیگرمشهورتلویزیونی در لیست پنجاه نفرۀ بهترین های تلویزیون نام گرفته است.
giveup (12)


آبراهام لینکلن در جوانی بعنوان یک افسر به جنگ رفت و با درجۀ سربازی از جنگ بازگشت. او در تجارت شکست خورد. بعنوان یک وکیل در اسپرینگ‌فیلد موفقیتی کسب نکرد. پس به دنیای سیاست روی آورد. او در ورود به مجلس قانون‌گذاری ناموفق بود، در ورود به کنگره ناموفق بود، در استخدام بعنوان کمیسر ادارۀ کل املاک شکست خورد، در انتخابات سنا به سال 1854 شکست خورد. در تلاش برای معاونت رئیس جمهوری در سال 1856 ناموفق بود، و دوباره در انتخابات سنا به سال 1858 شکست خورد. او در این زمان در نامه‌ای به یکی از دوستانش نوشت : ”من بدبخت‌ترین انسان جهانم. اگر آن‌چه بر من می‌گذرد بر کل انسان‌های جهان گذشته بود، هیچ‌گاه چهرۀ شاد و رضایت‌مندی در دنیا دیده نمی‌شد!“
giveup (20)


نخستین باری که جری ساینفِلد، کمدین مشهور امریکایی، پا بر روی صحنه گذاشت، چنان مضطرب شد که زبان انگلیسی را فراموش کرد، بر جای خود خشکش زد و حدود یک دقیقه نتوانست هیچ بگوید. ملت او را هو کردند و او صحنه را ترک کرد. بعدها او با مجموعۀ کمدی ”ساینفِلد“، عصر جدیدی در نمایش‌های کمدی تلویزیونی آغاز کرد.
giveup (2)


مدیر مدرسۀ مایکل کین، هنرپیشۀ مشهور بریتانیایی، به او می‌گفت ”در تمام عمرت یک عمله باقی خواهی ماند“. مایکل کین به ستاره‌ای در دنیای بازیگری تبدیل شد و دو جایزۀ اسکار را از آن خود کرد.
giveup (3)


کمپانی موسیقی دکا، قرارداد گروه بیتلز را رد کرد به این دلیل که ”از آهنگ‌های شما خوشمان نمی‌آید، گروه‌های گیتارنواز دیگر خریداری ندارند“. بیتلز از مشهورترین گروه‌های موسیقی راک‌اند‌رول جهان شد.
giveup (13)


در سال 1954، مدیر رادیوی معروف گراند اوله اُپری، الویس پریسلی را پس از شنیدن اجرایی از وی، اخراج کرد. او به الویس پریسلی گفت: ”پسرجان، تو به هیچ جا نمی‌رسی. همان بهتر است که برگردی سر کار رانندگی کامیون.“
giveup (14)


جی کی رولینگ، زنی بود تنها، بیکار و سرپرستی تنها دخترش را به عهده داشت. نخستین کتاب از سری هری پاتر وی، از سوی 12 ناشر رد شد تا سرانجام یک انتشاراتی کوچک در لندن پذیرفت آن را چاپ کند.
giveup (5)


ون‌گوگ، هنرمند نام‌دار هلندی، در طول زندگی خویش تنها توانست یکی از تابلوهایش را بفروشد، آن هم به خواهر یکی از دوستانش به قیمت 50 دلار امروزی. امروزه از او هشتصد تابلوی بی‌نظیر بر جای مانده است.
giveup (4)


نخستین کتاب دکتر سوس، فکر کنم آن را در خیابان مولبری دیده‌ام، از سوی 27 ناشر رد شد.
giveup (16)


نخستین اجرای بالۀ ”آداب بهاری“ اثر ایگور استراوینسکی، آهنگ‌ساز شهیر روس، چنان خشم تماشاچیان و منتقدین را بر‌انگیخت که او مجبور به ترک شهر شد. او بعدها نوشت: ”من در زندگی هر چه آموختم از اشتباهات و برداشت‌های نادرست خودم بوده است، نه از جوشش خرد و آگاهی خودم!“
giveup (15)


1009 سرمایه‌گذار، دستور طبخ جوجۀ کلنل سندرز، پایه‌گذار رستوران‌های کی اف سی، را رد کردند.
giveup (17)


”تو اصلا قوۀ تخیل نداری و ایده‌های جالبی ارائه نمی‌دهی“… اینگونه بود که والت دیزنی از سوی روزنامه‌ای که در آن کار می‌کرد، اخراج شد. وی تا قبل از ساخت دیزنی‌لند، بارها ورشکست شد. حتی شهر آناهم حاضر نشد زمینی را که محل دفن زباله بود، برای ساخت دیزنی‌لند به او واگذار کند.
giveup (24)


معلمان تامس ادیسون وی را احمقی می‌دانستند که ”هیچوقت چیزی یاد نمی‌گیرد“. او از دو شغل نخست خود اخراج شد زیرا دل به کار نمی داد. او پیش از اختراع لامپ، 1000 بار شکست خورد. زمانی که گزارش‌گری از او پرسید ”چه حسی دارد آدم تا قبل از موفقیت، هزار بار شکست بخورد؟“، او گفت ”من هزار بار شکست نخوردم، اختراع لامپ، مسیری بود به طول هزار قدم.“
giveup (23)


هنری فورد، سه بار در کسب و کار شکست خورد و پنج بار ورشکست شد، پیش از آن که در سن 53 سالگی کمپانی موفق و مشهور فورد را پایه‌گذاری کند.
giveup (22)


”چرا دست ور نمیداری و وقت مردم رو بیخود تلف می‌کنی؟ برو و یه کاری مثل ظرف‌شوری و این‌جور چیزها برای خودت دست و پا کن“… اینها حرف کارگردانی بود که سیدنی پواتیه، نخستین اجرای آزمایشی خویش را برابر او انجام داد. سیدنی پواتیه بعدها به یکی از بازیگران تاثیرگذار دنیای سینما تبدیل شد و جوایز متعددی، از جمله اسکار برای فیلم زنبق‌های مزرعه را بدست آورد. وی نخستین بازیگر سیاه‌پوستی بود که اسکار دریافت کرد.
giveup (21)


پس از نخستین اجرای نمایشی فرد آستر (بازیگر ، رقاص و خوانندۀ مشهور امریکایی) کارگردان روی کاغذی وضع او را چنین شرح داد: ”نمی‌تواند آواز بخواند، نمی‌تواند بازی کند، کمی کچل است، یک ذره می‌تواند برقصد“… فرد آستر این کاغذ را روی تاقچۀ شومینه‌ی منزل خود نگه می‌داشت. وی بعدها پنجمین ستارهٔ بزرگ در تمام دوران‌ صنعت فیلم‌سازی نام گرفت.
giveup (9)


گلن کانینگهام، زمانی که هشت ساله بود در یک حادثه به شدت سوخت. پزشکان می‌خواستند پای او را قطع کنند ولی والدین وی اجازۀ این کار را ندادند. گفته می‌شد وی شاید هرگز دیگر نتواند راه برود و در واقع 2 سال طول کشید تا او بتواند پای خود را راست کند.کانینگهام بعدها یکی از بزرگترین دونده های زمان خویش شد، در المپیک تابستانی 1932 و 1936 خوش درخشید و صاحب 5 رکورد اصلی مسابقات دوی المپیک بود.
giveup (25)

Advertisements

2 پاسخ به “آنها که تسلیم نشدند

  1. مردمرده 06/08/2014 در 4:15 ب.ظ.

    مرسی مرسی مرسی مرسی

    دوست داشتن

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: