حماقت‌های بشری

در ماه مارس 1826 میلادی، جوزف اسمیث، جوان 21 ساله، متهم به کلاه‌برداری و بر هم زدن نظم عمومی شد. وی در دادگاهی که در ”بینبریج“ برگزار شد، اعتراف کرد که سر مردم کلاه می‌گذاشته و به ایشان وعده داده است که با کمک یک سنگ جادویی، می‌تواند اشیاء گمشده‌ی آن‌ها را پیدا کند.
18 ماه بعد، همین آقای جوزف اسمیث، ادعا کرد دو فرشته بر وی ظاهر شده و جایگاه لوحه‌های طلایی را به وی نشان داده‌اند که بر آن‌ها کلماتی غریب نقش بسته… و این الواح را که خودش آن‌ها را پیدا کرده بود، تنها می‌شد به کمک یک سنگ جادویی و توسط خود وی، خواند! جوزف اسمیث به این ترتیب پایه‌گذار مکتب مذهبی ”مورمون“ شد… مکتبی که بر این باور است که تعالیم، آداب و رسوم از طریق ”وحی الهی“ به جوزف اسمیث منتقل می‌شود.
hst (0)

Border0”این نظریه که زمین نه مرکز کائنات است و نه ثابت، بلکه حتی با یک گردش روزانه حرکت می‌کند، بی‌معنی است. این نظریه، هم از نظر فلسفی و هم الهی، اشتباه است و لغزشی در ایمان محسوب می‌شود.“
این، رای کلیسای روم علیه گالیله بود.

Border0الکتریسیته یک راز است. هیچوقت نه کسی آن را دیده، نه احساسش کرده و نه آن را شنیده است. ما فقط می‌توانیم اثرات آن را ببینیم، بشنویم یا حس کنیم. این را می‌دانیم که باعث می‌شود لامپ روشن شود یا اتو داغ شود یا تلفن زنگ بزند؛ ولی نمی‌توانیم بگوییم خود الکتریسیته دقیقا چه چیزی است. ما حتی نمی‌توانیم بگوییم الکتریسیته چگونه ایجاد می‌شود. برخی از دانشمندان معتقدند که خورشید منبع بخش عمده‌ی الکتریسیته است. عده‌ای دیگر حدس می‌زنند که چرخش زمین باعث تولید آن می‌شود. همه‌ی آن‌چه می‌دانیم، این است که الکتریسیته تمام دور و بر ما را پر کرده و راه‌های زیادی وجود دارد که اثرات آن را ببینیم.
(از کتاب دانش برای مدارس مسیحی)
hst (1)

Border0محمد المُنجد، روحانی عربستانی، در مصاحبه‌ای در شبکه‌ی تلویزیونی المَجد ادعا کرد موش‌ها هم‌دستان شیطانند و نمایش آن‌ها در برنامه‌هایی مانند ”میکی ماوس“ و ”تام و جری“، برای عادت دادن بچه‌ها به این است که می‌شود این موجودات ناپاک را هم دوست داشت.

Border0در سال ١١٧٠ اسقف شهر بزانسون در شرق فرانسه، برای اين‌که بداند دانشمندانی که در دستگاه او کار می‌کنند علم خود را از مسيح آموخته‌اند يا از شيطان، از يک متخصص ارتباط با ارواح کمک گرفت تا او شيطان را فريب داده و واقعیت امر را از وی دريابد… و چون اين ”رابط ارواح“ پی برد که ايشان شاگردان شيطانند، عاليجناب با وجدان آسوده دستور داد که همه‌ی آن‌ دانشمندان را در آتش بسوزانند.

Border0”فرضيه‌ی تکامل داروين، راه‌گشای اصلی خدا‌نشناسی، کمونيسم، سوسياليسم، همجنس‌بازی، سقط جنين و پرداخت ماليات‌های سنگين است، اضافه بر آن، جانب‌داری از حقوق زنان و نهضت‌های صلح‌جویانه و گياه‌خواری را نيز تشويق می‌کند.“
از ماهنامه‌یBible Science Newsletter

Border0”اگر بنده‌ای به همه منهيات غير از شرکِ به خداوند آلوده شود، بهتر از آن است که در علوم غير شرعی نظر کند، و حکم من درباره اينان اين است که آنان را تازيانه بزنند و در ميان عشاير و قبايل بگردانند و بگويند اين سزای کسی است که کتاب و سنت را رها کرد و به علوم عقلی روی آورد.“ (شافعی، فقيه معروف)

Border0به سال 1831، ”ویلیام میلر“، یک واعظ متعصب مسیحی از نیو‌انگلند، پیش‌بینی کرد که دنیا در سوم اپریل 1843 به پایان می‌رسد. او حدس خویش را بر پایه‌ی بررسی کامل انجیل بنا نهاده بود. همین که روز قیامت فرا رسید، هزاران آمریکایی پیرو وی، بر تپه‌ها، حیاط‌ها و گورستان‌ها جمع شده و منتظر ماندند. بسیاری از آن‌ها اموال خویش را بخشیده یا سوزانده بودند. طبیعی بود که هیچ اتفاقی نیفتاد. پس میلر تاریخ جدیدی برای پایان دنیا تعیین کرد: 22 اکتبر 1844… پیروان وفادار وی، آن روز هم دور هم جمع شدند. گفته می‌شود در این روز، حیاط منزل و انبارهای وی مملو از مومنین بود.

Border0در اواخر قرن گذشته، صومعه‌نشينان برنو (در جمهوری کنونی چک) تمام نوشته‌های ”گرگور مندل“ را، که حاوی بررسی‌های علمی چندين ساله‌ی او درباره‌ی قوانین توارث بود، پس از مرگ وی به عنوان نوشته‌هایی کفر‌آميز سوزاندند. در اين بررسی‌ها، نحوه‌ی رشد نخود فرنگی بر اساس قوانين ژنتيک مورد بحث قرار گرفته بود، در صورتی که کتاب مقدس تصريح داشت که همه‌ی گياهان و ميوه‌ها را خداوند درعرض يک روز و بدون اينکه سخنی از ”قانون وراثت“ درميان باشد، آفريده است و صحبت از وراثت، نوعی دخالت در کار خدا محسوب می‌شد.

Border0دایناسورها با هم سکس داشتند… و ببینید چه بلایی سرشان آمد! پرهیزگار باشید.
hst (3)

Border0هنگامی که در بریتانیا تقویم گریگوری به کار گرفته شد و با یک دستور، سوم سپتامبر 1752 به چهاردهم سپتامبر تغییر یافت، آشوبی به پا شد. مردمان زیادی اعتراض کردند که از یازده روز زندگی محروم شده‌اند.

Border0”هریت بیچر استو“ پس از نوشتن کتاب مشهور کلبه‌ی عمو تام، نامه‌های تنفر‌آمیز زیادی دریافت کرد. از درون یکی از این نامه‌ها، گوش بریده‌ی برده‌ای بیرون افتاد.

Border0در سال 1853، قانونی در ایالت ایلینویز آمریکا تصویب شد که بر اساس آن، هر سیاه‌پوستی که وارد این ایالت شده و بیش از ده روز آن‌جا اقامت داشته باشد، می‌بایست جریمه‌ای 50 دلاری بپردازد. در صورتی که وی نمی‌توانست آن را بپردازد، برای مدتی متناسب با جریمه‌اش، به عنوان برده فروخته می‌شد.

Border0در کتاب مقدمه‌ی ”ابن خلدون“ که مهم‌ترین تاریخ اسلامی درباره جهان پیش از دوران مدرن است، چنین آمده‌است:”… گفته می شود… زمانی که مسلمین ایران را فتح کردند و به تعداد غیر قابل توصیفی کتاب و جزوات علمی رسیدند، سعد‌ ابن ابی وقاص در نوشته‌ای از عمر ابن خطاب درخواست کرد اجازه دهد تا این کتاب‌ها به عنوان غنیمت جنگی میان مسلمین تقسیم شود. اما عمر پاسخ داد: آن‌ها را به آب بیانداز. اگر آن‌چه در آن‌ها است رهنمودهای درستی است، خداوند برای ما رهنمودهای بهتری فرستاده… و اگر نادرست است، خداوند ما را از آن‌ها نجات داده‌است. بنابر این مسلمانان کتاب‌ها را به آب یا آتش انداختند.“

hst (2)

محاکمه و محکوم کردن حیواناتی که به انسانی آسیب می‌رساندند، روندی مرسوم در قرون وسطا و حتی بعد از آن، در اروپا بود. مجلس فرانسه، زمانی یک ”گاو“ را محاکمه و به اعدام محکوم کرد. این گاو به دار آویخته شده و سپس سوزانده شد.

Border0مستعمره‌نشین ماساچوست در سال 1703 میلادی، برای جمجمه‌ی هر سرخ‌پوست، 60 دلار پاداش می‌پرداخت. در اواسط دهه‌ی هفتاد در پنسیلوانیا، قیمت جمجمه‌ی یک سرخ‌پوست مرد 134 دلار و جمجمه‌ی یک سرخ‌پوست زن، 50 دلار بود.

Border0هفت روز پیش از آن که ”برادران رایت“ اولین پرواز خویش را با هواپیمای اولیه خود به سال 1903 انجام دهند، روزنامه‌ی نیویورک تایمز نوشت: ”وقت و پولی که صرف آزمایش‌های هوا‌نوردی می‌شود، به هدر می‌رود.“

Border0هنگامی که در سال 1840 برای نخستین بار از داروی بیهوشی برای تخفیف درد زایمان استفاده شد، رهبران مذهبی کلیسا به آن اعتراض کردند. آن‌ها می‌گفتند در انجیل آمده که ”با درد کودکانی به دنیا خواهی آورد“، مجازاتی برای خوردن میوه‌ی ممنوعه توسط حوا. اما در سال 1853 ”شه‌بانو ویکتوریا“ هنگام زایمان فرزند هفتمش، از کلرو‌فورم استفاده کرد. هیچ یک از رهبران مذهبی جرات نکردند از وی انتقاد کنند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: