و اسکار تعلق نمی‌گیرد به…

توهم بزرگ (1937) – ژان رنوار
1b
این شاه‌کار سینمای فرانسه که داستان فرار گروهی افسر فرانسوی در جنگ جهانی اول از اردوگاه را نقل می‌کند، همواره در میان منتقدان و سینما‌گران، یکی از بهترین فیلم‌های ساخته شده‌ی تاریخ سینما قلمداد می‌شود. ”اورسن ولز“، فیلم‌ساز نامی، گفته است این یکی از فیلم‌هایی است که وی با خود به ”کشتی نوح“ احتمالی خواهد برد. با این همه، این فیلم تنها نامزد دریافت اسکار خارجی شد و آکادمی اسکار آن را قابل تقدیر ندانست!


دکتر استرنج لاو یا چگونه یاد گرفتم از نگرانی دست بردارم و به بمب عشق ورزم (1964) – استنلی کوبریک
2
این اثر کمدی سیاه با بازی درخشان پیتر سلرز و جرج سی. اسکات، نامزد دریافت چهار جایزه‌ی اسکار بود و شایسته‌ی هیچ‌کدام دانسته نشد. این شاه‌کار سینمای کمدی، در جایگاه سومین فیلم در فهرست صد فیلم کمدی برتر سینمای آمریکا قرار دارد.


کارِ درست را انجام بده (1989) – اسپایک لی
3
اثر درام اجتماعی و تاثیر‌گذار اسپایک لی، تنها به دو نامزدی اسکار دست یافت و چندان جدی گرفته نشد. این اثر نه تنها در جلب مخاطب موفق بود، بلکه نقد‌های خوبی هم از سوی منتقدان دریافت کرد. بسیاری این اثر را جزو برترین آثار تاریخ سینما می‌دانند، جزو برترین فیلم‌های ”متا‌کریتیک“ قرار دارد و منتقد مشهور ”راجر ایبرت“، آن را یکی از بهترین آثار دهه‌ی هشتاد میلادی می‌داند.


راننده تاکسی (1976) – مارتین اسکورسیزی
4
این شاهکار درام اجتماعی سینمای آمریکا، که از سوی بنیاد فیلم آمریکا جزو برترین آثار تاریخ سینما قرار گرفته، و از سوی منتقدان بسیاری تحسین شده و همواره آن را در میان بهترین آثار کارگردان مطرح سینما مارتین اسکورسیزی می‌دانند، تنها به افتخار چهار نامزدی نائل شد و آکادمی آن را نادیده گرفت. این اثر از سوی مجله‌ی معتبر سایت اند ساوند، هم‌رده با ”پدرخوانده 2“، در میان برترین آثار سینمای جهان جای گرفته است.


رستگاری شاوشنک (1994) – فرانک دارابونت
5
این اثر زیبا و پر کششِ دارابونت، نامزد هفت جایزه‌ی اسکار بود که شایسته‌ی هیچ‌کدام دانسته نشد، فیلمی که گرچه در گیشه موفقیت خیره‌کننده‌ای نداشت، اما از سوی تمامی منتقدین تحسین شد، و در فهرست ”صد فیلم، صد سالِ“ بنیاد فیلم آمریکا قرار دارد.


خط باریک سرخ (1989) – ترنس مالیک
6
این اثر حماسی جنگی، گرچه نامزد دریافت هفت جایزه‌ی اسکار بود اما به هیچ کدام دست نیافت، فیلمی که تحسین تمامی منتقدین را بر‌انگیخت، جایزه‌ی خرس طلایی برلین را از آن خود ساخت، ”مارتین اسکورسیزی“ آن را دومین فیلم برگزیده‌ی عمر خود خواند و ”جین سیسکل“ آن را ”بهترین فیلم جنگی دوران معاصر“ لقب داد.


سرگیجه (1959) – آلفرد هیچکاک
7
این فیلم با بازی ”حیمز استوارت“، که بسیاری آن را از شاه‌کارهای هیچکاک به شمار می‌آورند، تنها نامزد دو جایزه‌ی اسکار شد . این اثر را از تاثیر‌گذار‌ترین آثار سینمای دلهره می‌دانند. در میان ده فیلم برتر تاریخ سینمای بنیاد فیلم آمریکا قرار دارد و اغلب، آن را از برترین آثار کلاسیک تاریخ سینما می‌شمارند.


پرتقال کوکی (1971) – استنلی کوبریک
8
همچون ”دکتر استرنج لاو“، این اثر جنجالی و مطرح استاد مسلم سینما، نامزد دریافت 4 جایزه‌ی اسکار بود و به دریافت هیچ‌کدام هم مفتخر نشد! این اثر در فهرست صد فیلم برتر بنیاد فیلم آمریکا قرار دارد، آن را جزو ده اثر برتر سینمای علمی‌-‌تخیلی می‌دانند و ”لوئیس بونوئل“، فیلم‌ساز مطرح اسپانیایی، آن را یکی از آثار مورد علاقه‌ی خود خوانده است.


فارغ‌التحصیل (1976) – مایک نیکولز
9
از میان هفت نامزدی جایزه‌ی اسکار، تنها جایزه‌ی بهترین کارگردانی به این فیلم درامِ کمدی رسید، اثری که در میان صد فیلم برتر تاریخ سینمای فهرست بنیاد فیلم آمریکا قرار دارد.


چه زندگی شگفت‌انگیزی! (1946) – فرانک کاپرا
10
این اثر که از سوی بنیاد فیلم آمریکا یکی از صد اثر برجسته‌ی تاریخ سینما نامیده شده است، تنها نامزد دریافت 5 جایزه‌ی اسکار شد، و همین! این اثر زیبا که بسیاری آن را نقطه اوج کار‌های کارگردان مطرح آمریکایی فرانک کاپرا می‌دانند (از جمله خود وی)، هم در میان منتقدین و هم در میان عامه، از اقبال بسیاری برخوردار شد.


روانی (1960) – آلفرد هیچکاک
11
این شاه‌کار سینمای دلهره، با بازی درخشان ”آنتونی پرکینز“، در چهار رشته نامزد دریافت اسکار بود که خوش‌بختانه به هیچ یک دست نیافت. این اثر که از سوی تمامی منتقدان سینما به عنوان یکی از برترین آثار تاریخ سینما قلمداد می‌شود، در زمان خود مرزهای نوینی در نمایش خشونت، رفتار جنسی و امراض روحی در سینمای آمریکا گشود.


بلید رانر (1982) – ریدلی اسکات
12این اثر که مرزهای نوینی در سبک سینمای نُوارِ تخیلی گشود، تنها نامزد دریافت دو جایزه‌ی اسکار شد و نادیده گرفته شد. ریدلی اسکات آن را کامل‌ترین فیلم خود می‌داند و اکنون پس از ”2001: یک اودیسه‌ی فضایی“، در صدر برترین آثار عملی‌-‌تخیلی سینمای جهان قرار دارد.


شورش بی‌دلیل (1955) – نیکلاس ری
13
این درام قوی اجتماعی با بازی شاه‌کار ”جیمز دین“، که در حومه‌های کارگری شهر لس‌آنجلس روایت می‌شود، در سه زمینه نامزد دریافت اسکار شد و طبق معمول آکادمی آن را فراموش کرد. این اثر، که هر سه بازیگر نقش اصلی آن در اثر سوانحی در دوران جوانی در‌گذشتند، در فهرست برترین صد فیلم همه‌ی ادوار بنیاد فیلم آمریکا قرار دارد، تحسین منتقدان بسیاری را برانگیخته و نقطه‌ی اوج آثار نیکلاس ری محسوب می‌شود.


2001، یک اودیسه‌ی فضایی (1968) – استنلی کوبریک
14
این شاه‌کار مطلق سینمای علمی‌-‌تخیلی، نامزد دریافت چهار جایزه‌ی اسکار بود که تنها به اسکار جلوه‌های ویژه دست یافت! این اثر اکنون در جهان یکی از تاثیر‌گذار‌ترین فیلم‌های نو آورانه شناخته می‌شود، در میان برترین فیلم‌های سینمای علمی‌-‌تخیلی قرار دارد و مجله ”سایت اند ساوند“، آن را در میان ده اثر برتر تمام تاریخ سینما قرار داده است.


جاده مالهالند (2001) – دیوید لینچ
15
این اثر در سبک سینمای نُوآر نوین، که نخل طلای جشنواره‌ی کن را برای لینچ به همراه آورد، تنها نامزد یک جایزه‌ی اسکار شد! این اثر را یکی از بهترین ساخته‌های دیوید لینچ می‌دانند.


پنجره‌ی پشتی (1954) – آلفرد هیچکاک
16
با نامزدی در چهار رشته از جوایز اسکار و نگرفتن هیچ یک از آنها، این شاه‌کار دیگر استاد سینما، آلفرد هیچکاک خود‌نمایی می‌کند. اثری که بسیاری آن را بهترین فیلم هیچکاک می‌دانند و در میان فهرست صد فیلم برتر تمام دوران بنیاد فیلم آمریکا قرار دارد.


اینک آخر‌ زمان (1979) – فرانسیس فورد کاپولا
17گرچه این اثر حماسی مربوط به جنگ ویتنام، با دریافت دو جایزه (بهترین فیلم‌برداری و بهترین صدا‌گذاری) از میان نه نامزدی، چندان نادیده گرفته نشده است، اما امروزه به عنوان یکی از برترین آثار تاریخ سینما و یکی از بهترین آثار کاپولا شناخته می‌شود که نخل طلای جشنواره‌ی کن را نیز به همراه داشت. نشریه‌ی ”سایت اند ساوند“، آن را چهاردهمین اثر مهم تاریخ سینما می‌داند.


همشهری کین (1941) – اورسن ولز
18
این اثر که بسیاری آن را بهترین اثر سینمای جهان می‌دانند، با نامزدی در 9 رشته و دریافت تنها جایزه‌ی بهترین فیلمنامه، در صدر شاهکار‌های آکادمی اسکار قرار می‌گیرد. این اثر که تا مدت‌ها از اذهان عمومی پاک شده بود، اینک در صدر برترین فیلم‌های تاریخ سینمای بنیاد فیلم آمریکا قرار دارد.


کینگ کنگ (1933) – مریان سی. کوپر و ارنست شودساک
19
این اثر کلاسیک که به سبب نو‌آوری‌های تصویری اعجاب‌انگیزش در زمان خود، یکی از آثار مطرح و مهم تاریخ سینما محسوب می‌شود، حتی کاندید دریافت جایزه‌ی اسکار هم نشد! بنیاد فیلم آمریکا این فیلم را در رده‌ی چهل و نهم از صد اثرِ برتر تاریخ سینمای آمریکا قرار داده است.


رفقای خوب (1990) – مارتین اسکورسیزی
20
این اثر مشهور اسکورسیزی که بهترین فیلم سال 1990 نام گرفته و یک از بهترین آثار تاریخ سینما در زمینه‌ی باندهای تبهکاری محسوب می‌شود، تنها نامزد شش جایزه‌ی اسکار بود و تنها یک جایزه (بهترین هنرپیشه‌ی نقش دوم مرد) را دریافت کرد. این فیلم در همان سال، تمامی جوایز اصلی بَفتا را از آن خود نمود، اما در اسکار به آن اعتنای درخوری نشد.


داستان عامه‌پسند (1994) – کوئنتین تارانتینو
21
این کمدی سیاه که بسیاری آن را بهترین ساخته‌ی تارانتینو می‌دانند، در هفت رشته نامزد اسکار شد و تنها جایزه‌ی بهترین فیلمنامه‌ی اصل را دریافت کرد. این فیلم که نخل طلای جشنواره کن را نصیب خود ساخت، از سوی منتقدان معمولا به عنوان مثالی بارز از سینمای پُست مدرن مورد اشاره قرار می‌گیرد. این اثر از سوی اکثر صاحب نظران سینما، در فهرست بهترین آثار تاریخ سینما قرار می‌گیرد.


درخت زندگی (2011) – ترنس مالیک
22
این اثر درام فانتزی در سه رشته نامزد دریافت اسکار بود و به هیچ جایزه‌ای هم دست نیافت. در رای‌گیری منتقدان مجله‌ی ”سایت اند ساوند“، این فیلم در میان ده فیلم برتر سینما شناخته شد، در میان فهرست فیلم‌های برتر تاریخ سینمای بنیاد فیلم آمریکا پس از ”جاده‌ی مالهالند“ و ”در حال و هوای عشق“، سومین فیلمی بود که از سال 2000 به بعد، به این فهرست اضافه شده است. بسیاری از صاحب‌نظران سینما آن را از بهترین ساخته‌های سال 2011 می‌دانند.

4 پاسخ به “و اسکار تعلق نمی‌گیرد به…

 1. ناشناس 03/03/2017 در 6:41 ق.ظ.

  سلام
  گرچه فعالیت تان کم شده ولی همینکه هنوز هستید جای شکرش باقی است
  رهگذر

  دوست‌داشته‌شده توسط 1 نفر

 2. شهاب 19/02/2015 در 8:16 ب.ظ.

  بیگ‌لاگ جان ممنون، چه گزارش خوبی است. همه‌ی این فیلم‌ها (بجز دو تا) را دیده‌ام و از آنها به عنوان شاهکارهای سینمایی لذت برده‌ام. بعضی از آنها را بارها دیده‌ام و هر بار برایم تازگی داشته‌اند.

  دوست‌داشته‌شده توسط 1 نفر

  • BigLog 20/02/2015 در 12:08 ق.ظ.

   خوشحالم مورد پسندتان قرار گرفت شهاب جان. بله تازه این لیست می تواند خیلی مفصل تر هم باشد. امیدوارم آن دو فیلم باقیمانده را هم گیر آورده نگاه کنید. اگر کمکی در این زمینه از من ساخته بود در خدمتتان هستم. شاد و پاینده باشید.

   دوست داشتن

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: